top of page

אמן חושים ופאראפסיכולוגיה

פאראפסיכולוגיה היא תחום בינתחומי החוקר יכולות נפשיות לכאורה כמו טלפתיה וטלקינזיס. פאראפסיכולוגים מבקשים לבדוק את קיומן של חוויות ויכולות פאראנורמליות וכן לחקור את טיבן של חוויות ויכולות כאלה.

איך עובדת הפראפסיכולוגיה?

מדענים וחוקרים חוקרים פראפסיכולוגיה כדי לגלות עדויות למגוון תופעות נפשיות. הנה כמה מהם:


אמן חושים נופל גם כן בצורה מסויימת לתחום הזה מאחר שהוא כביכול מתעסק בתחום של הלא נודע בפסיכולוגיה האנושית כמו לדוגמה קריאת מחשבות או הזזת חפצים בכוח המחשבה


חזיונות וחלומות יכולים לספק תובנה לגבי העתיד, להפגין הכרה מראש

-ראיית רוח היא תפיסה של מידע מרוחק

-תקשורת ממוח לנפש (ללא שימוש בחושים נורמליים)

-תפיסה החורגת מחמשת החושים ומקיפה את המונחים לעיל היא תפיסה חוץ-חושית (ESP).

-היכולת לתמרן אובייקטים עם המוח - טלקינזיס או פסיכוקינזיס

-החוויה של ראיית הגוף מלמעלה ידועה כחוויה חוץ-גופית (OBE).

-זה ידוע גם בתור מפגש רפאים.

מהי יכולת נפשית?

המונח psi מתייחס לתופעות שנחקרו על ידי הפאראפסיכולוגיה, כולל קוגניטיביות כגון תקשורת נפש אל נפש וכן תופעות פיזיות, כגון הזזת אובייקטים עם הנפש.


מה הייתה תחילתה של הפאראפסיכולוגיה?

למרות שלרעיונות פאראפסיכולוגיים יש שורשים היסטוריים עמוקים, ג'וזף בנקס ריין יוחס כייסד הפאראפסיכולוגיה כתחום מדעי. באמצעות ניחוש קלפים והטלת קוביות כאמצעים להשגת ראיות לתפיסה חוץ-חושית, הוא ועמיתיו חקרו את התופעה.


איך אמן חושים הוא יכול להגיע לרמה זו של תובנה?

תופעה פאראנורמלית היא אירוע שלא ניתן להסבירו על ידי הבנה מדעית עדכנית. נראה כי תצפיות באירועים כאלה סותרות עובדות מבוססות הקשורות לתפיסה ולתנועה פיזית, למשל.


העובדות והבדיה של הפאראפסיכולוגיה


מבקרי הפאראפסיכולוגיה מצביעים על היעדר ראיות חזקות לפעילות פארא-נורמלית אמיתית, כמו גם על קושי לשחזר את הממצאים שלהם. פרפסיכולוגים טוענים שהם לא יכולים לשלול את כל ההסברים הטבעיים לתופעות שהם חוקרים.


ההיסטוריה הראתה שרעיונות והדגמות רבות לגבי תופעות נפשיות הן שגויות, ובכל זאת פרפסיכולוגים בני זמננו משתמשים בשיטות מדעיות כדי לבחון את ההשערות שלהם. עם זאת, אפילו מחקר מפורסם על תופעות נפשיות לכאורה אותגר עקב חששות מתודולוגיים.


האם יש עדויות לתפיסה חוץ-חושית?

היה מחקר שפורסם בכתב עת מרכזי לפסיכולוגיה ודיווח על עדויות להכרה מוקדמת - כולל מה שנראה בלתי אפשרי כמו משתתפים בעלי סבירות גבוהה יותר "לזכור" מילים שלמדו רק לאחר מכן. חוקרים נאבקו לשחזר את הממצאים, וכמה מבקרים אומרים שהמחקרים המקוריים מוכיחים עד כמה מחקרים מתוכננים בצורה גרועה יכולים להניב תוצאות מטעות.


אמן חושים ופאראפסיכולוגיה


האם ניתן לקחת צירופי מקרים באופן מילולי?

יש סיבות להיות סקפטיים לגבי צירופי מקרים שמצביעים על משהו על-טבעי, כמו "סינכרוניות", המתארת ​​אירועים בעלי משמעות לכאורה שאין להם קשר של סיבה ותוצאה ניתן לצפייה. אלה כוללים נטיות של אנשים לחפש דפוסים ולספר סיפורים קוהרנטיים על התרחשויות שעלולות להיות אקראיות.


כיצד נוכל להסביר חוויות חוץ גופניות?

כמה חוקרים חקרו "חוויות חוץ-גופיות" ואלמנטים אחרים של "חוויות כמעט מוות" כסימנים פוטנציאליים לכך שתודעה יכולה להתקיים מחוץ לגוף ואחרי המוות, אבל אחרים מציעים במקום זאת שחוויות כאלה נובעות מחריגות במוח, כמו כשל בשילוב מידע חושי על מיקומו של הגוף.


האם ניתן להסביר רוחות רפאים על ידי סיבות טבעיות?

ניתן להסביר את הופעתן של רוחות רפאים או יצורים מסתוריים אחרים על ידי מספר גורמים. שינוי פיזיולוגי במוח כתוצאה ממתח והיכולת המתפתחת של המוח האנושי "לגלות" התנהגות מכוונת במצבים לא ברורים הן שתי דוגמאות.


תחום הפאראפסיכולוגיה הוא תחום שמסקרן בני אדם משחר האנושות.

רוצים לטעום קצת מהתחום הזה הופעה של אמן חושים היא דרך מצויינת להתנסות ולהנות מתחום בלתי נודע זה

התקשרו לרון גליקסמן אמן חושים מדהים והזמינו הופעה, לא תתחרטו . לחצו כאן לקבלת הצעת מחיר.


Comments


bottom of page