top of page

אמן חושים ומנטליזם

מנטליזם: מה זה? איך להפוך למנטליסט


אנשים ביקרו והיללו את המיסטיקה לאורך ההיסטוריה בהתאם לאמונתם או לספקנותם לגבי קסם, החיים שלאחר המוות ותפיסה חוץ-חושית. גלה על מנטליזם וכיצד להפוך למנטליסט.


"מה זה מנטליזם?" אולי תשאל.

אמנות המנטליזם כוללת מתרגלים המשתמשים במיומנויות המנטליות וביכולות האינטואיטיביות שלהם כדי לפרש שפת גוף, התנהגות ואנרגיה. קסם שלב שונה מקסם מנטלי, שטוען שיש לו יכולות כמו טלפתיה, הכרה מראש וראיית רוח.


למרות שהכישורים של מנטליסטים מקצועיים יכולים להיות מרשימים, היכולות העל-טבעיות לכאורה שלהם הופרכו לעתים קרובות כתכסיס או הכוונה שגויה. מדיומים, קוראי קלפי טארוט, קוסמים ומנטליסטים אחרים מבצעים מנטליזם כחלק מהמקצועות שלהם.


רשימת המנטליסטים המפורסמים כוללת את אורי גלר (שהשתמש בכוחותיו המנטליים כדי לכופף כפיות), תרזה קפוטו (הידועה גם כמדיום לונג איילנד), אמן האשליות דרן בראון וקורא המחשבות מקס מייבן.
שלושה סוגים של מנטליסטים

באופן כללי, ישנן שלוש קטגוריות של מנטליסטים:


קוסמים מבצעים תרגילי קסם ואשליות חכמים המבוססים על מנטליזם, תוך שימוש בראוותנות ובשיפת יד כדי לשכנע את הקהל שהם קוראים מחשבות. באופן כללי, חברי הקהל מכירים בכך שקוסם מופיע במקום להשתמש בכישורים המנטליים שלו באמת כדי לשלוף קלפים נכונים ולבצע תחזיות נכונות. במקרים מסוימים, קוסמים עשויים לשתול מתנדבים בקהל ולבחור אותם באקראי. לאחר מכן הם מבצעים קסמים כמו קריאת מחשבות ומשיכת קלפים, ומרשימים את הקהל על ידי חיזוי התשובות הנכונות ומשיכת הקלפים הנכונים. הקוסמים למעשה הכינו את הטריקים שלהם לפני ההופעה.

קוראי קלפי טארוט ומדיומים: למי שמאמין ביכולות נפשיות, אנשי מקצוע אלו משמשים כמתרגמים בין העולם הפיזי לעולם הבא. הספקנים רואים במדיומים וקוראי קלפי טארוט מנטליסטים מיומנים שמשתמשים בכוח ההצעה כדי לתת קריאות מדויקות לכאורה. שיטה נפוצה בשימוש על ידי בדרנים מדיומים היא קריאה קרה. במהלך קריאה קרה, מדיום יקרא את שפת הגוף של אדם כאשר הוא מציע הצעות לגבי תקוותיו וחלומותיו. ניתן להתאים קריאות לתנועות אלו אם האדם מגיב במהלך הצעות אלו.

מנטליסטים המופיעים: ידוע גם בתור מנטליסטים מודרניים, מקצוע זה כולל ביצוע מעשי נפש מול קהל. באמצעות טכניקות ומיומנויות מנטליות, מנטליסטים מבצעים טריקים החל מקריאת מחשבות ועד חיזוי מספרים, שמות וביטויים שחברי הקהל רושמים על פיסות נייר. לעתים קרובות, אנשים מקבצים מנטליסטים וקוסמים מודרניים באותה קטגוריה. עם זאת, מנטליסטים אינם מבצעים טריקים אשליתיים מרשימים כמו אלה שמבצעים קוסמים, כמו תעלולי קלפים.

מנטליזם: סקירה קצרה

בימי הביניים, מלכים זימנו רואים לקבל עצות ולתקשר עם המתים.


ההופעה הראשונה של המנטליזם המתועדת התרחשה בשנת 1572, כאשר ג'ירולאמו סקוטו ביצע תחבולות של קלות יד.

בשנות ה-1800, המנטליזם הפך למיינסטרים כאשר ג'ון רנדל בראון ביצע מעשה קריאת מחשבות מול קהל. בתחילה, חברי הקהל האמינו כי בראון קורא את מחשבותיהם של מתנדבים בצורה טבעית, אך מאוחר יותר נודע כי הוא משתמש בטכניקת מנטליזם המכונה קריאת שרירים. באמצעות טכניקה זו, הקלינאי קורא תנועות קטנות ובלתי רצוניות של גופו של הנבדק בתגובה לגירויים שונים.

ג'ורג' ג'וזף קרז', הידוע גם בשם קרסקין המדהים, הופיע כמנטליסט בשנות ה-70 תוך שימוש בכוחה של סוגסטיה. טריק קסם שביצע בטלוויזיה ביקש מחברי הקהל להחביא צ'ק במעטפה. חברי הקהל החביאו את הצ'ק כשישב מאחורי הקלעים, ואז הוא חזר לאולם כדי לשלוף אותו. הוא אמנם מצא את הצ'ק במספר הזדמנויות, אך לא הצליח לעשות זאת ב-12 הזדמנויות.

כקוסמים, בדרנים מדיומים וכמנטליסטים מודרניים, המנטליסטים הנוכחיים עובדים היום. תופעת המנטליסטים ממשיכה לגדול, כאשר מבצעים מציגים את כישוריהם בלאס וגאס ובתוכניות טלוויזיה כמו America's Got Talent.

למד 3 טריקים מנטליסטים למטה.

מנטליסט הוא מישהו שמבצע טריקים ואשליות כמו תנועת יד, קריאה קרה, קריאת מחשבות וכוח ההצעה. הטריקים כוללים את הדברים הבאים:


תנועת ידיים: טריק ביד מורכב מתנועות ידיים המבוצעות במיומנות היוצרות אשליה שנראית טבעית. עקב תנועותיו המהירות של הקוסם וההתמקדות שלהם בחלק אחר של הטריק, הקהל לא יכול לראות מה קורה בזמן טריק יד.

התבוננות בשפת גוף כמו גם זריקת הצעות היא הטריק לקריאה קרה/קריאת מחשבות. מנטליסטים משתמשים בהצעות של שם, מקום ומספר שהנבדק מזהה כחלק מיצירת תרחישים אמינים.


Comments


bottom of page